Perşembe , 4 Mart 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 ALİ COŞKUN – Sanayi VE Ticaret Eski Bakanı

ALİ COŞKUN – Sanayi VE Ticaret Eski Bakanı

Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali COŞKUN, Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda “Dünyadaki Değişimler ve Türkiye Ekonomisi” konulu konferansında gündemdeki ekonomik gelişmeleri yorumladı.

Ali COŞKUN “Sıcak – soğuk savaşların hüküm sürdüğü geçen asrın siyasi ve ideolojik dengeleri yerini teknolojik, ekonomik, kültürel ve bölgesel dengelere bırakıyor.  Dünyanın herhangi bir yerinde sebebi ne olursa olsun başlayan kıvılcım tüm ülkeleri etkilediğinden, ülke ekonomilerini tek başına yorumlamamak gerekir. Dünya nüfusunun yaklaşık %50’si günde 2 $, bir milyar kişi de 1 $ gelirle yaşamakta. Başta petrol ve doğalgaz olmak üzere tüm kaynakların dengesiz dağılımı, sorunları çığ gibi büyütmektedir. Bozulan istikrar, insan merkezli yeniden yapılanmanın hedeflendiği ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik ve bölgesel işbirliklerine dönüşme eğilimini engellemektedir”  diye konuştu.

Küresel Ekonomiye Yön Verecek Gelişmeler ve Arap Baharı 

Ali COŞKUN,  Küresel ekonomiye yön verecek gelişmeleri şöyle anlattı: “İran-Suriye-ABD eksenindeki gerginliğin petrol fiyatlarını tetikleme ihtimali. Petrol fiyatlarının Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan (Brıc) ve Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye’nin içinde olduğu (Mıst) ülkeleri etkileme durumu. Avrupa ve Amerikan merkez bankalarının likitide artışının gelişmekte olan ülkelere yansıma durumu. Önümüzdeki süreçte dünyanın ekonomik durumunu belirleyecektir.” Ali ÇOŞKUN Arap baharı ve demokrasiye geçişi ise şu şekilde yorumladı: “Demokrasi, toplumsal çatışmaları yönetmede, siyasal istikrarı sağlamada ve toplumsal felaketleri engellemede daha başarılı olduğundan dolayı ekonomik gelişmeye de daha fazla katkı sağlamaktadır. Kuzey Afrika ülkelerinde Arap Baharı ile demokrasiye geçiş mücadelesi başladı. Bu gelişmelerin amacı ise daha fazla demokrasidir. Fakat bir yerlerde cumhuriyet ve demokrasinin yazması, o ülkede bunların olduğu anlamını taşımamaktadır”.

Hukukun Üstünlüğü ve Türkiye’de Krizler

Coşkun, “Bürokratik Cumhuriyet yerine demokratik cumhuriyet benimsenmelidir. Demokrasiyle taçlanmış cumhuriyet idaresinde; devlet, millet için vardır. O zaman egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hedef insan merkezli güçlü devlet – zengin millet olmalıdır. Demokrasilerin olmazsa olmazı hukukun üstünlüğüdür. Demokrasi ve cumhuriyet bir yaşam biçimidir.  Demokrasinin temel göstergeleri ise; adil gelir dağılımı, düşünce ve ifade özgürlüğü, hür teşebbüs, din ve vicdan özgürlüğü, hukukun üstünlüğüdür.” dedi.
Türkiye’deki Krizler konusuna da değinen COŞKUN; “Cumhuriyetimiz demokrasiyle taçlanamayınca, yönetime bürokratik cumhuriyet hakim olmuştur. Bürokratik cumhuriyet hantal bir devlet yapısı oluşturmuş ve bu yapı devleti israf batağına sürüklemiştir. Bütçe açık verince bu sefer de yanlış bir yol izlenmiştir; 1 – Karşılıksız para basılmış, 2- Karşılıksız borçlanılmıştır. Bunların neticesinde ise; kriz, yüksek faiz, yüksek enflasyon, işsizlik, gelir dağılımında adaletsiz yapılanma, haksız kazanç, haksız kaynak transferleri ve ahlaksızlık ortaya çıkmıştır.

Siyasi ve ekonomik istikrarın tesisi, kesimler ve bölgeler arasında sosyal barışın sağlanması, Kopenhag kriterlerine tam uyum sağlanırken Maastricht kriterlerine ulaşmada önemli gelişmeler yaşanması, tam üyelik müzakerelerine başlanması ve krizler ile tecrübe kazanan Türkiye ekonomisi; döviz-faiz borsa üçgeninden, özel sektör öncülüğünde yatırım-üretim-ihracat seferberliğine dönüştürüldü” dedi.

Konferansın sonunda Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN, Eski Bakan Ali Coşkun’a Siirt battaniyesi ve plaket takdim etti.

Konferansa Siirt Valisi Ahmet AYDIN, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN Kurtalan Kaymakamı Abdulhalim Can, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Abdulkadir Ekmen ve Rektör Yardımcıları ve Dekanlar başta olmak üzere çok sayıda personel, misafir ve öğrenci katıldı.

 

 

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …