Cumartesi , 28 Kasım 2020
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Akademisyenlik ve BÖTE’nin Geleceği

Akademisyenlik ve BÖTE’nin Geleceği

Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda BÖTE 4. sınıf öğrencileri tarafından “Akademisyenlik ve Böte’nin Geleceği” konulu panel düzenlendi. Panelist Öğr. Gör. Ata Pesen, Yrd. Doç. Dr. Cevdet Epçaçan, Öğretim Görevlisi Mithat Elçiçek,  MEB BT Öğretmeni Yunus Alp ve Alkumru Teknoloji-Kurum Yöneticisi Evren Gidici’nin katılımıyla gerçekleşen panele Böte öğrencilerinin ilgisi yoğundu.

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Cevdet Epçaçan akademisyenlik konusunda slayt gösterisi düzenledi.
Araştırma görevlisi olmak için lisans mezunlarının neler yapması gerektiğini ayrıntılı olarak anlatan Epçaçan kariyer basamakları ve sınavlar hakkında bilgi verdi.

Fatih Projesi Eğitim Alnından Yapılan En Büyük Projedir

Öğretim Görevlisi Mithat Elçiçek konuşmasında BÖTE’nin tarihçesi, geleceğini ve FATİH Projesi’ndeki konumunu anlattı. Elçiçek konuşmasının devamında;  “BÖTE’nin amacı mevcut öğretmen açığını gidermek, öğretim teknolojisi ürünlerinin işlevsel kullanılması için gerekli teknikleri gerçekleştirmektir. FATİH Projesi eğitim-öğretim alanında yapılan en büyük projelerden birisidir. BÖTE’ler de bu süreçte aktif görev almaktadır” dedi. Ayrıca iş alanlarının sadece öğretmenlikle sınırlı olmadığını ve BÖTE öğrencilerinin özel sektörde de iş bulmalarının kolay olduğuna değindi.

MEB BT Öğretmeni Yunus Alp konuşmasına Fatih Projesinin içeriğini, aşamalarını, projedeki gelişmeleri ve planlanan çalışmaları anlatarak başladı. BÖTE bölümünün MEB’deki kurumsal durumu hakkında bilgi veren ve bu süreçte BÖTE Öğretmenlerinin teknik donanım,ders saatlerinin azaltılması ve dersin gereksiz görülmesi gibi sıkıntılarının olduğunu ve bu sorunların çözümü için yapılan ve yapılması gereken çalışmalardan bahsetti.
Alkumru Teknoloji-Kurum Yöneticisi Evren Gidici piyasanın bilişim konusunda donanımlı insanlara çok sayıda ihtiyacı olduğunu bu bölüm öğrencilerinin kendilerini iyi yetiştirmeleri durumunda istihdam konusunda sıkıntı çekmeyeceklerinden bahsetti. Özel sektörün kalifiye eleman açığını ara eleman istihdam ederek doldurmak zorunda kaldığına değinen Gidici; BÖTE öğrencilerinin ufuklarının MEB’de öğretmenlikle sınırlı kalmaması gerektiğini, eğitim teknoloğu , proje yöneticiliği, yazılımcı-programcı olmak üzere çeşitli ünvanlar da istihdam olunabileceğini ifade etti.

Panele katılan alanında uzman panelistlere, yapmış olduğu birbirinden güzel esprilerle güne renk katan  Moderatör Öğr. Gör. Ata Pesen’e ve panelde emeği geçen Yrd. Doç. Dr. Coşkun Çelik, Tülay Güler ve Metin Ulusal’a Genel Sekreter Doç Dr. Cahit Pesen tarafından teşekkür belgesi verildi.

 

 

Check Also

“İŞKUR Kampüs Hizmetleri” işbirliği protokolü imzalandı

Üniversitemiz ile İŞKUR Siirt İl Müdürlüğü arasında öğrencilerimize yönelik  “İŞKUR Kampüs Hizmetleri”  işbirliği protokolü imzalandı. …