Çarşamba , 26 Haziran 2019
Home 5 HABER VE DUYURULAR 5 Ahilik Haftasında Esnaf Temsilcileri Rektör Erman’ı Ziyaret Etti

Ahilik Haftasında Esnaf Temsilcileri Rektör Erman’ı Ziyaret Etti

Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Temsilcileri ve ilin Ahisi, 11-17 Mayıs Ahilik Kültür Haftası nedeniyle Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör ERMAN:’’Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş olduğu  bir bağlılık düzenidir. Bununla birlikte ahi; olgun, ahlaklı, merhametli, iyi­liksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Bu değerler de zamanla bazı yozlaşmalar olmuş esnaflardan kaynaklanan şikayetler ortaya çıkmıştır. Sağlıklı bir toplum oluşturmanın temeli için insanlar arasındaki ticari ilişkileri tekrardan güven ve belirli standartlar üzerine bina etmemiz gereklidir. Ahilik teşkilatı bunu yıllar önce başarılı bir şekilde uygulamıştır. Ne yazık ki belirttiğim üzere toplumumuzda bu değerlerin tesisine tekrardan ihtiyaç duyulmakta. Kazanç hırsının şekillendirmediği, ticari aktörlerin her ikisinin de gözetildiği bir ticari düzen için, belli ilkeler oluşturmak ve bu ilkelere sadece madden değil manen de bağlı kalınarak ahilik yapısı tekrardan ihya edilmelidir. Bu değerli mirası rehber edinmenin başta esnaf, sanatkar ve zanaatkarlar olmak üzere tüm topluma huzur getireceği inancındayım” dedi.

siubasin-haberler-ahilik-haftasi (1) siubasin-haberler-ahilik-haftasi (2) siubasin-haberler-ahilik-haftasi (3) siubasin-haberler-ahilik-haftasi (4)

Check Also

Üniversitemiz Rektörlüğunce Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi ile ilgili duyuru yayınlandı