Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 “Dünden Bugüne Paramedik Mesleği”

“Dünden Bugüne Paramedik Mesleği”

Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda “Dünden Bugüne Paramedik Mesleği” konulu panel düzenlendi. Panel , Siirt Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç Dr Salih İlhan’ın, İl Sağlık müdürü Erol Emre Ömür, Panel Başkanı Çimen Sabaz’ın ve bir paramedik öğrencisinin açılış konuşmalarının ardından başladı.
Konuşmasında paramediğin önemine değinen Erol Emre Ömür, paramedik öğrencisinin empati kurması gerektiğini ve eğitimcilerin her zaman kendini yenilemesi gerektiğine değindi. Siirt Üniversitesinde yetişen paramedik öğrencilerinin tüm ülkede rağbet gören niteliklere kavuşmasını arzu ettiğini söyleyerek konuşmasına son verdi.
Panelde paramedik mesleğinin Siirt ilinde bilinme düzeyini ölçmeyi amaçlayan bir video yayınlanarak konuşmacıların sunumlarına geçildi.
İlk konuşmayı Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nursun Üstünkarlı paramedik mesleğinin kuruluşu,yayılışı hakkında bilgi vererek Türkiye’de paramedikle ilgili gelişmelerin yaşanma sürecini anlattı ve bu meslekle ilgili yayınların Türkçeye çevrilmesi ve yaygınlaşması konusunda çekilen sıkıntılara değindi. Üstünkarlı, Siirt Üniversitesinin Paramedik Bölümü’nün bu sürece hızla ayak uydurmasını takdirle karşıladığını ve kısa süre içerisinde böyle bir organizasyonu başarmış olmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Panelde İletişim konusuna değinen Siirt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zeynep Balkan paramedik mesleği ile ilgilenenlerin hasta ve hasta yakınlarına yaklaşımı konusunda bilgilendirme yaptı.Bu süreçte her hastanın kendine özgü durumunun göz önünde bulundurulması (yaşlı,çocuk,alkolik,ruhsal bozukluk yaşayanlar) ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak iletişim kurmanın ,sağlıklı iletişim kanallarına erişmenin esası olduğunu belirtti. Hastayla olan iletişimsizlik problemlerinin hem hastanın hem de paramedik personelinin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanabileceğini kaydeden Balkan, paramedik personelinin özveride bulunmasının ve empati kurmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Son konuşmacı olarak söz alan Paramedik Derneği Başkanı Umut Uğurel “Paramediğin tarihsel gelişimi” konulu slayt gösterisinden sonra mesleğin içinde bulunduğu durum,beklentiler ve yapılabilecek iyileştirmelerden bahsetti. Çalışma koşullarının, özlük haklarının iyileştirilebilmesi için mesleğe sahip çıkmanın, mesleğin tanıtımının yapılmasının ve ulusal basında daha fazla yer almanın önemli olduğunu; bunu da ancak paramedik personelinin taraf olmasıyla gerçekleştirilebileceğini belirtti. Paramedik mesleğinin yaygınlaşması ve lisans programı haline gelmesi konularında daha önce de katılımcılar tarafından gelen sorulara paramedik eğitiminin yaygınlaşmasının ülke çapında bir kalite ve standardizasyon sorunu oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca bunun henüz altyapısının sağlanmamasından ötürü şu an gerçekleşemeyeceğini 6400 paramedik mezunundan sadece 13 tane Öğretim Görevlisi çıktığını belirtti.

Teşekkür konuşması ve plaket töreninin ardından panele son verildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …