Cumartesi , 28 Kasım 2020
Home 5 ETKİNLİKLER 5 Siirt’teki Arıcılara 3 Bin 200 Arı Kovanı Dağıtıldı

Siirt’teki Arıcılara 3 Bin 200 Arı Kovanı Dağıtıldı

Siirt’te arıcılığın geliştirilmesi için, 1 milyon 64 bin lira bütçe ile 200 üreticiye 3 bin 200 arı kovanı dağıtıldı.

Başur Dinlenme Tesislerinde düzenlenen törene Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Birinci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, Tarım Kredileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanvekili Nevaf Budacı, ilçe ziraat odaları birliği başkanları ve üreticiler katıldı.

Törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, Siirt’te önemli bir gelir kaynağı olan bal üretiminin artırılması amacıyla Arı Yetiştiricileri Birliği ile ortak yapılan proje kapsamında GAP’tan 70 hibe destekli 3 bin 200 karı kovanı dağıtımının öngörüldüğünü söyledi.

Siirt’te toplam bal üretiminin yıllık bin 400 ile bin 500 top civarında olduğunu belirten Murat, “Geniş bir arıcılık potansiyeline sahip ilimizde bin üretici tarafından arıcılık faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. 2013 yılında başlayan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen Arı Yetiştiriciliği Birliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ortaklığı ile yürütülmekte olan ‘Arı Kovanı Projesi’ kapsamında 200 üreticiye 16’şar adet olmak üzere toplam 3 bin 200 adet arı kovanı dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Projemiz Siirt merkez başta olmak üzere tüm ilçelerde uygulanacaktır. Proje yüzde 70 hibe destekli olup yüzde 30 ise faydalanıcılar tarafından karşılanacaktır. Projenin toplam tutarı ise 1 Milyon 64 bin liradır” şeklinde konuştu.

Tören, Vali Ahmet Aydın ve beraberindekilerin, arıcı elbisesi giyerek üreticilere arı kovanlarını dağıtmasıyla sona erdi.

siirt-aricilik-destek-siubasin

Check Also

Yerleşkemizde Milli Ağaçlandırma Bayramı Kapsamında Fidan Dikimi Yapıldı.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Bayramı kapsamında Üniversitemiz Kezer Yerleşkesi Kampüs Camii çevresine saat 11:11 de …