Çarşamba , 22 Eylül 2021
Home 5 ETKİNLİKLER 5 “2000’li Yıllarda Türkiye’nin Ekonomik ve Toplumsal Dönüşümü” Konulu Konferans

“2000’li Yıllarda Türkiye’nin Ekonomik ve Toplumsal Dönüşümü” Konulu Konferans

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar Türkiye’nin Yeni Türkiye  olma macerasını ve arkasındaki siyasi ve ekonomik dönüşümü Siirt Üniversitesi Konferans Salonu’nda “2000’li Yıllarda Türkiye’nin Ekonomik ve Toplumsal Dönüşümü” adlı konferans ile analiz etti.

Türkiye Kamburlarından Kurtuluyor

Dünyadaki büyük güçlerin dikkate almadığı bir ülkeydik.  10 yılda bir yapılan darbelerle hizaya çekilirdik. Çok şükür ki artık dışarıya açılıyoruz. Milletiyle barışan bir Türkiye oluyoruz. Türkiye 100 yıldır sırtında kambur olan yüklerinden kurtuluyor, kabuğunu kırıyor. 2001 krizinden sonra toplumsal dönüşümden geçiyor diyen Acar; Bu dönüşümde rol oynayan içsel ve dışsal dinamikler şöyle açıkladı. “Küreselleşme, Asya’nın yükselişi, Soğuk Savaşın bitmesi, AB’ye uyum süreci  bu başlıklar sadece Türkiye’yi değil bütün dünya ekonomisini etkileyen olgulardır.  Türkiye de son 20-30 yılda siyasal ekonomik kültürel dönüşümü hızlandıran içsel dinamikler ise Özal reformları, dindar muhafazakar burjuvazini yükselmesi, orta sınıfın güçlenmesidir ve ekonomik krizlerin öğretici etkileridir.”

Türkiye’nin İktisadi ve Siyasi Dönüşümü

Acar ülke ekonomisi hakkında; “2001 krizinin terbiye edici etkisiyle son 10-12 yılda ekonomik ve siyasi istikrar sağlandı. Mali disiplin sağlandı. Devlet karşılıksız para  basmamaya başladı. O günlerden bu günlere makro ekonomik verilerin olumlu bir trende girdiğini ifade etti. GSMH’nin, kişi başına gelirin arttığını, işsizlik enflasyon kamu borcu ve bütçe açığının azaldığını ve yüksek ivmeli bir büyüme hızına erişildiğini söyledi. Siyasal olarak ise AB reformları,askeri vesayetin geriletilmesi, Anayasa ve yargı reformları ve komşularla olan ilişkilerde paradigma değişimi ülkenin siyasi çehresini değiştirmiştir.” dedi.

Türkiye’nin Ev Ödevlerini Yapması Gerekir

Çözüm bekleyen cari açık işsizlik sivil anayasa kürt sorunu gibi ekonomik ve siyasi sorunların halen var olduğunu fakat  bu sorunları çözebilecek iradeye sahip olduğumuzu söyledi. Türkiye’nin başarılı yürüyüşünü devam ettirebilmek için gerekli ev ödevlerinden bahseden Rektör Acar; ” Yeni Türkiye’nin kuruluşunda siyasetçinin, akademisyenin, sanayicinin, ticaret erbabının sorumlulukları var herkes üzerine düşeni yapmalı. Geleceğin Yeni Türkiye’si güçlü, istikrarlı, itibarlı, demokratik, sivil, özgür ve müreffeh bir Türkiye’dir.” dedi.

Panale Rektör Prof. Dr. Murat Erman, Rektör Yardımcısı, Genel Sekreter  ve Genel Sekreter Yardımcısı, Dekanlar, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, idari ve akademik personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Panel’in ardından Rektör Prof. Dr. Murat Erman tarafından Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar’a plaket takdim edildi.

Check Also

Rektörümüz “Araştırma Görevliliğinden Rektörlüğe Akademik Kariyer Deneyimleri” Webinar Programına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Kariyer Araştırma Planlama ve Uygulama Merkezi (KAPUM) tarafından düzenlenen “Araştırma …