Çarşamba , 27 Mayıs 2020
Home 5 Genel 5 2.ULUSLARARASI KENTSEL ARAŞTIRMALAR SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

2.ULUSLARARASI KENTSEL ARAŞTIRMALAR SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından organize edilen 2. Uluslararası Kentsel Araştırmalar Sempozyumu (Tarihi Kentsel Çevre) düzenlendi.

Sempozyumun açılış konuşmasını Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı öğretim üyemiz Doç. Dr. Yaşar Bahri Ergen ve Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman gerçekleştirdi. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Tasarım Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman konuşmasının devamında açılacak olan yeni programların müjdesini verdi.

“Fakültemizde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve Enstitümüzde Kentsel Tasarım Yüksek Lisans programı açılması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor.”

Prof. Dr. Erman; “Fakültemize öğrenci alacak 2. bölüm olarak Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün açılması ile ilgili YÖK’e yazı yazıldı. Mimarlık bölümünden sonra Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizin 2. Bölümünün Şehir ve Bölge Planlama Bölümü olması için ve Akademik eleman yetiştirmek üzere de Fen Bilimleri Enstitüsünde Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalında Kentsel Tasarım Yüksek Lisans programı açılması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Fakültemizin öğretim üyesi sayısını hızlı bir şekilde arttırıyoruz. Mimarlık, fiziki mekan oluşturma ve kentsel yaşam kalitesini yükseltme doğrultusunda topluma insanlığa devamlı projeler üreten bilgi üreten bir bölümdür.” diyerek 2.sinin üniversitemizde düzenlendiği Kentsel Araştırmalar Sempozyumunda ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen bilim insanlarını kadim şehrimiz Siirt’te ağırlamaktan memnuniyetini dile getirdi.

Siirt’in tarihi ile ilgili bilgi veren Rektörümüz konuşmasına şu şekilde devam etti:

“ Mezopotamya bölgesinde yer alan şehrimizin tarihi çok eskilere dayanıyor. Bu yüzden farklı inançlara farklı kökenden topluluklara ev sahipliği yapmış bir şehir olan ilimiz bugün de kardeşliğin, barışın, dayanışmanın, uzlaşmanın coğrafyası olma özelliğini korumaktadır. Zaten bildiğiniz gibi şehrimizin sloganı da 3 dilli kardeş şehirdir.”

Rektörümüzün açılış konuşması ardından sempozyumun ilk tebliğini Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Demirel, Kent Ve Sürdürülebılırlık – Yaşam Kalıtesı Vızyonu konulu sunumu ile gerçekleştirdi.

“2. Uluslararası Kentsel Araştırmalar Sempozyumu’nda Kentsel Alan Gelişmesinde ki Sorunlar ve İyileştirmelerin Analizi, Kentlerin Tarihi Süreç İçindeki Gelişimi ve Kimliği, Kentsel Yerleşim Alanlarında ki Toplumsal Yapıyı Araştıran Sosyo-Kültürel Özellikler, Kentin Ekonomik Yapısına Yönelik Araştırmalar ve Kentte Yaşayan Nüfusun İletişim, Eğitim ve Barınmadaki Yapı Mekan konu başlıkları altında toplam 22 bildiri sunuldu.

Sempozyumun Sonuç Bildirgesi olarak 3. Kentsel Araştırmalar Sempozyumunun Siirt Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi müşterekliliğinde Ankara’da yapılması kararlaştırıldı.


Check Also

Rektörümüz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajı yayınladı

Mustafa Kemal Atatürk “Bütün ümidim gençliktedir” diyerek fikirleriyle ve emekleriyle Cumhuriyeti koruyacak, kollayacak ve ileriye …