Salı , 21 Mayıs 2019
Home 5 Genel 5 “16 Ekim Dünya Gıda Günü” etkinlikleri çerçevesinde Panel düzenlendi

“16 Ekim Dünya Gıda Günü” etkinlikleri çerçevesinde Panel düzenlendi

Üniversitemizde, 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında panel düzenlendi.  Gıda ve Tarım Örgütü üyesi bir çok ülke tarafından farklı etkinliklerle kutlanan bu güne öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Panel, Mühendislik Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ender Sinan Poyrazoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Bülent Hallaç’ın üstlendiği panel farklı disiplin ve kurumlardan katılan panelistlerin sunumlarıyla devam etti.

Panelde; Gıda Mühendisliği Bölümümüz öğretim üyesi Dr. Bülent Hallaç “Gıda Güvenliği“, Veteriner Fakültemiz öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Akgül “Zoonoz Hastalıklar ve İnsan“, Siirt Fıstık Fabrikası Tesis Müdürü Gıda Mühendisi Sinan Çelik “Gıda Mühendisinin Yeri“, Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri Ziraat Mühendisi Gülten SIRRI ile Gıda Mühendisi Hatice Elif Önal  “Dünya Gıda Günü”, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümümüz Öğr. Gör. Abdullah Baycar “Dünyada Açlık” adlı sunumları gerçekleştirdiler.

Dünya açlığının irdelendiği panelde Siirt ilinin yereldeki bitki, hayvan ve gıda güvenliğine değinildi. Gıda Mühendisi Hatice Elif Önal  Siirt ilinde ki işletme sayısı ve yapılan gıda denetim istatistikleri üzerine dururken, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah AKGÜL ise Siirt ilinde görülen zoonoz nitelikli hastalıklar ve bu hastalıklarla mücadele yolları hakkında bilgi verdi. Gıda Mühendisi Sinan Çelik ise  gıda konusunda yeterli bir teknik personel olmak için gerekli donanımlar ve girişimler hakkında öğrencilere tavsiyelerde bulunarak gıda sektörünün ihtiyaç duyduğu mühendis profilini özetledi.

Check Also

Rektörümüz, İl Müdürleri ve STK temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Üniversitemiz Merkezi Yemekhanesinde düzenlenen iftar yemeğine; kurum müdürleri, oda başkanları, banka müdürleri, sivil toplum kuruluşları …