Cumartesi , 11 Temmuz 2020
Home 5 ETKİNLİKLER 5 “15 Temmuz: Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü” paneli gerçekleşti

“15 Temmuz: Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü” paneli gerçekleşti

Üniversitemiz tarafından “15 Temmuz: Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü” adlı panel gerçekleşti.

Etkinliği Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, il protokol temsilcileri, rektör yardımcılarımız, dekanlarımız, akademik ve idari personelimiz katıldı.

Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen panel, Rektörümüz Prof. Dr. Murat ERMAN’ın açılış konuşması ile başladı.

Ülkemizde geçmişte yaşanan darbelere değinen Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman, 1950’li yıllardan bu yana yaşanan darbe ve darbe süreçlerinin toplumun hafızasında derin bir travma bıraktığını dile getirerek 15 Temmuz’un diğer darbelerden farklı olan özelliğinin halkın bedeniyle tanklara ve toplara direnmesi olarak değerlendirerek; “Ülkemiz 1950’lerden bu yana çeşitli darbelerle karşı karşıya kalmış, darbe süreçleri yaşanmış ve daha sonra demokratik süreçlerin yeniden işlenmeye başlandığı, siyasi sürecin ülkemizde sürdüğüne tanık olmuşuz. Ancak 15 Temmuz’u diğer darbelerden ayıran önemli bir özellik var. Hain darbeye kalkışanlar uzun yıllar bu ülkede insanların dini hassasiyetlerini, vatan ve bayrak sevgisini sömürmek suretiyle din adına peygamber adına, ilahi tüm kutsal değerler adına emellerini kullanarak bu ülkeyi ele geçirmek suretiyle bu ülkenin silahlarını yine bu millete doğrultmuştur. O gece bütün halkımızın sokaklara dökülmesi ve direniş destanı yazmaları neticesinde darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milletimiz tekrar kenetlenerek milli iradeye bir daha müdahale edilmemek üzere darbecilere önemli bir ders vermişlerdir. 15 Temmuz gecesi 251 şehidimiz ve gazilerimiz, bu destanın yazılmasında büyük bir kahramanlık göstermişlerdir. Geçmişten bugüne Anadolu toprakları bu tür işgallerin, darbelerin ve anti demokratik bir takım girişimlerin gerçekleştirildiği bir coğrafya olması neticesinde şehit kanları ile sulanmış adeta şehitler diyarı olmuştur. Bundan sonraki süreç içerisinde milletimiz, inşallah bu tür kalkışmalarla karşı karşıya kalmaz.” dedi.

Etkinlik, sinevizyon gösterisi ardından 15 Temmuz: Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü paneli ile devam etti. Panelde; Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Seyfettin Kaya moderetör olarak yer alırken Siirt AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu ve Dr. Öğr. Üyesi Ulaş Bingöl panelist olarak yer aldı.

Toplu fotoğraf çekimi ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimini anlatan fotoğraf sergisinin gezilmesi ile etkinlik son buldu.

Check Also

Üniversitemizde “CİSCO Laboratuvarı” Faaliyete Geçti

“Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamında pilot üniversite olan Üniversitemizde CİSCO Laboratuvarı kuruldu. YÖK ve CISCO’nun …