Çarşamba , 30 Eylül 2020
Home 5 ALT MANŞET 5 Ölüm Mekânından Hayata bakış: Siirt Kent Mezarlıkları üzerinden Demografiyi Anlamak

Ölüm Mekânından Hayata bakış: Siirt Kent Mezarlıkları üzerinden Demografiyi Anlamak

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda Fen Edebiyat bünyesinde kurulan Mekân-Kültür Coğrafya Topluluğunun düzenlemiş olduğu “Ölüm Mekânından Hayata bakış: Siirt Kent Mezarlıkları üzerinden Demografiyi Anlamak” adlı konferans gerçekleştirildi. Arş. Gör. Muhammet Öksüz konferansın ilk kısmında ölüm ve ölüme ilişkin kavramları açıkladı.Daha sonra ise modernizm bağlamında bu kavramların ve ritüellerin nasıl değişime uğradığı üzerine düşüncelerini ifade etti.

Konuşmasının devamında Siirt kent mezarlıkları ve ilişkili yapılar sosyal ve tarihsel olarak inceleyen Öksüz  Siirt kent mezarlıkları üzerinden elde edilen verilerden oluşturulan “ölüm piramitleri”  ve negropolitan alanlarından zorla yerinden edilen nüfus hakkında bilgiler verdi.

Konuyla ilgili istatistiki bilgileri dinleyicilerle paylaşan  Arş. Gör. Muhammet Öksüz “Şehirler incelenirken mezarlıklara da odaklanılması gerekir. Ölümün herkese eşit geldiği düşünülse de aslında insanların nasıl yaşıyorlarsa öyle de öldükleri, hayat içerisindeki eşitsizliklerin ölüm mekânında devam ettiği, mezarlıklar üzerinden elde edilen ortalama ölüm yaşının ulusal istatistik verileriyle uyumlu olduğu görülmektedir. Mezarlıklar şehrin kültürel, sosyal ve göç tarihine ilişkin bilgiler verdiği için bir yöntem alanı olarak kullanılması önemlidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Check Also

ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ÖĞRENCİ SAYISI BELLİ OLDU

2020 yılında gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tercih sonuçları açıklandı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitemizi …